W 31. finale WOŚP licytację długodojrzewającego sera Bursztyn wygraliśmy spontanicznie. W tym roku przygotowaliśmy się na poważną walkę. I razem daliśmy radę! W 32. finale WOŚP, jako Radzyń Moje Miasto wspólnym wysiłkiem dorzuciliśmy cegiełkę na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc. Walczyliśmy o pyszny, długodojrzewający ser z naszej radzyńskiej Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. I wywalczyliśmy go! Zaczeka teraz na dobrą okazję, parę lampek dobrego wina i znów razem będziemy ucztować… może w jeszcze szerszym gronie? Pozdrawiamy cały Radzyń i wysyłamy światełko do nieba!
Wszystkie wpisy, których autorem jest admin
Czy w radzyńskim parku są wrony?
W środę 17 stycznia w restauracji Manhattan w Radzyniu Podlaskim odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zakorzenione”, organizowane przez nasze stowarzyszenie.
Trzeci wykład „Czy w radzyńskim parku są wrony?” poprowadził dr Ireneusz Kaługa, członek zarządu grupy EkoLogicznej. Opowiadał o ptakach w ekosystemach miejskich, o tym, czy są w ogóle potrzebne i jak na jedynej, zielonej przestrzeni w Radzyniu Podlaskim, uwzględnić interesy konserwatora zabytków, mieszkańców chcących spacerów, miłośników przyrody i miłośników ogrodów w stylu francuskim.
– W dyskusji z uczestnikami spotkania próbowaliśmy się zastanowić nad sensem i potrzebą przeganiania ptaków. Czy stosowanie siatek na drzewach, w których powoli konają zwierzęta, jest mądrym rozwiązaniem? Czy zrzucanie gniazd w okresie lęgowym, gdy zwierzęta są hormonalnie nabuzowane, to dobry pomysł? Czy wreszcie sprowadzenie sokolników z sokołami wędrownymi czy jastrzębiami gołębiarzami to idealny sposób na rozwiązanie sytuacji? A może w ten sposób rozproszymy ptaki na kilka mini kolonii w kilka innych miejsc?
Wniosek z debaty brzmiał, że nie ma idealnego rozwiązania. Jednak najlepszym wydaje się zastosowanie metody kombinowanej. Trzeba pamiętać, że w takich sytuacjach zawsze dobrą praktyką jest stosowanie różnych sposobów kompensacji, np. ustawianie skrzynek lęgowych – podkreśla Anna Matczak, która razem z Natalią Granoszewską i Klaudią Szczygielską koordynowała organizację spotkania.
– Ireneusz jest skarbnicą wiedzy, pasjonatem, który niezwykle ciekawie opowiada o współżyciu ludzi i zwierząt w tej samej przestrzeni – podkreśla Natalia Granoszewska. – Bardzo podobała mi się konkluzja, że wszystko można ustalić przy rozmowach łącząc interesy wszystkich stron, a natura jest interesem nas wszystkich. Czekam na wiosnę i spacer z Irkiem celem poszukiwania cudów natury naszego regionu.
– Często spaceruję po radzyńskim parku, i zawsze miałam jedno pytanie, dlaczego tu jest tyle wron? Dzięki spotkaniu z Irkiem – wiem, że to nie są wrony. Zaangażowanie z jakim opowiadał o ptakach i ich zwyczajach – sprawiło, że nie mogłam przestać słuchać! Świetny człowiek w pełni oddany swojej pasji! – dodaje Klaudia Szczygielska.
Sam Ireneusz Kaługa napisał po spotkaniu: „Mieszkacie w pięknym i zasługującym na bliższe poznanie miejscu, a radzyński park jest z pewnością miejscem występowania wielu ciekawych gatunków. Trzeba tylko otworzyć oczy i patrzeć…”.
Kalendarz na 2024 rok
Jeśli chcesz kupić piękny, oryginalny kalendarz a przy okazji wesprzeć cele statutowe naszego Stowarzyszenia – przeczytaj, prosimy, ten wpis do końca!
Jakub Jakubowski od kilku lat codziennie fotografował piękny dąb, który rośnie nieopodal jego domu. Zdjęcia umieszczał na Instagramie, a w ciągu dwóch ostatnich lat wydrukował je w formie charytatywnych kalendarzy, z których cegiełki wsparły potrzebujących.
W tym roku, na zamknięcie projektu, Kuba zdecydował wydać limitowaną edycję 15 kalendarzy w formacie A3, natomiast zebraną kwotę przekazać na cele statutowe Stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto.
Z 15 egzemplarzy na swoich właścicieli czekają ostatnie sztuki, a cegiełka wynosi 150 zł. Zamówienia oraz wpłaty realizujemy bezpośrednio na zrzutce: https://zrzutka.pl/4hnjr8. My ze swojej strony bardzo za to wsparcie dziękujemy!
Czy powstanie chodnik przy Jagiellończyka?
Nasz radny Sławomir Zdunek na sesji Rady Miasta 27 grudnia zgłosił wniosek o budowę chodnika przy ulicy Jagiellończyka. Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ulicą Chmielowskiego przy Przedszkolu Miejskim Nr 2, w stronę osiedla, w kierunku rzeki.
Wniosek został zgłoszony na prośbę pani Małgorzaty Gerlach, mieszkanki jednego z bloków przy Jagiellończyka, a jednocześnie członkini Rady Nadzorczej Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wniosek uwzględnia liczne głosy mieszkańców widzących potrzebę budowy chodnika w tym miejscu. Ulica i działka, na której jest położona, stanowią własność miasta. Jakiekolwiek działania w zakresie jej remontu czy modernizacji mogą być podejmowane wyłącznie przez miasto albo we współpracy ze spółdzielnią.
Przy Jagiellończyka w ciągu ostatnich lat powstały nowe bloki, wybudowane zostały garaże, zwiększyła się ilość mieszkańców i samochodów. Zwiększył się ruch. Chodnik na tym odcinku jest bardzo potrzebny. Należy zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, a w szczególności rodzicom i ich dzieciom w drodze do pobliskiego przedszkola. Dziś są zmuszeni do chodzenia jezdnią albo po trawniku.
Radny Sławek Zdunek zwrócił się z wnioskiem do burmistrza o uwzględnienie tego problemu w planach inwestycji na rok 2024 i przeznaczeniu adekwatnych środków na ten cel w budżecie miasta.
Radzyń Moje Miasto w Polsat News: „jak dobro rodzi się nie tylko od święta”…
Telewizja Polsat News, w dzień naszej wigilii dla osób starszych i samotnych, towarzyszyła nam z kamerą. Nie informowaliśmy o tym ponieważ chcieliśmy Wam zrobić niespodziankę. W II. dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2023 r., na antenie Polsat News wyemitowano ten materiał. Opowiada on „o tym jak dobro się rodzi nie tylko od święta”, jak niewielki impuls wystarczy aby uruchomić lawinę i jak wiele osób chce współdziałać.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu red. Aleksandry Dunajskiej-Minkiewicz i dziękujemy za zainteresowanie naszymi działaniami.
W filmie wypowiadają się Jakub Jakubowski, Anna Małoszewska i Bożena Lecyk.
Jesteśmy częścią „Szlachetnej Paczki”: Za nami weekend cudów!
Wzorem lat ubiegłych, członkowie i przyjaciele naszego stowarzyszenia zaangażowali się w ogólnopolski program „Szlachetna Paczka”, którego głównym celem jest udzielenie pomocy żywnościowej, materialnej, a przede wszystkim wsparcie psychiczne rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji losowej. To również cegiełka do budowania lepszego społeczeństwa opartego na wartościach solidarności, współpracy i empatii. W naszym powiecie liderką SP po raz kolejny jest Katarzyna Łubik.
Podsumowując tegoroczną edycję:
Odwiedziliśmy blisko 40 rodzin,
Włączyliśmy się w pomoc dla 28 najbardziej potrzebujących,
Nasi hojni darczyńcy przygotowali 524 kartony z żywnością, chemią, ubraniami i przyborami szkolnymi,
Nadmuchaliśmy i ozdobiliśmy magazyn ponad setką czerwonych baloników,
Przygotowaliśmy 10 ciast, którymi podziękowaliśmy darczyńcom i osobom wspierającym magazyn w transporcie i noszeniu paczek.
Z naszego grona w wolontariat byli zaangażowani się: Natalia Granoszewska, Klaudia Szczygielska, Agnieszka Kowalczyk, Anna Matczak, Kinga Ostrowska, Mariusz Szczygieł, Jakub Jakubowski, Janina Kiewel, Anna Małoszewska, Sławomir Zdunek, Piotr Ostrowski i Piotr Daszczuk.
Chcemy wyrazić ogromną wdzięczność za nieocenione zaangażowanie i serce, wszystkim, którzy włożyli je w tegoroczną edycję. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za przygotowanie paczek, licznym osobom i firmom, wszystkim, którzy pomagali w ich rozwożeni do potrzebujących. Dziękujemy za to, że z nami tworzycie lepszy świat.
Kluby seniorskie, osoby starsze i samotne na kolacji wigilijnej u młodych
Nasze stowarzyszenie we współpracy z Fundacją Biedronki w ramach programu „Akcja kolacja”, zorganizowało kolację wigilijną dla osób starszych. Wydarzenie miało miejsce 14 grudnia w restauracji „Biały Zakątek” w Radzyniu Podlaskim i zgromadziło blisko 60 uczestników.
Spotkanie, którego duchowe przewodnictwo pełnił ksiądz proboszcz Henryk Och, było wyjątkową i udaną próbą integracji społecznej. Wzięli w nim udział nie tylko członkowie klubów i stowarzyszeń seniorskich, takich jak Kormoran, Wrzos, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Związek Emerytów i Rencistów, ale także osoby spoza tych organizacji.
Podczas trwającego prawie trzy godziny spotkania, uczestnicy posilili się dwoma daniami gorącymi oraz ciepłymi napojami. Członkowie Stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto osobiście przygotowali słodkie wypieki, którymi częstowali zebranych.
Wieczór przebiegał w wigilijnej atmosferze – pełen był śpiewu kolęd, modlitw, wzajemnego łamania się opłatkiem i serdecznych życzeń. Jednym z nich było aby takich spotkań, które łączą osoby z różnych środowisk w jednym miejscu, było jak najwięcej. Wydarzenie to stanowiło nie tylko okazję do skosztowania wigilijnych smakołyków, lecz przede wszystkim moment pełen ciepła, integracji oraz wspólnej radości.
Jesteśmy poruszeni serdecznością i atmosferą, jaka zapanowała podczas naszej kolacji wigilijnej. To był naprawdę wyjątkowy moment jedności i wzajemnej życzliwości. Już dziś zapowiadamy, że zrobimy co w naszej mocy, aby za rok spotkać się ponownie, zachowując tę samą otwartość i radość wspólnego spędzania czasu
– mówi Jakub Jakubowski, członek Stowarzyszenia Radzyń Moje Miasto oraz koordynator wydarzenia.
Zaproszenie na wigilię dla osób samotnych, ubogich i potrzebujących
Na każde trzy osoby w Radzyniu Podlaskim jedna jest powyżej 60 roku życia. To 30% naszej społeczności. Wiele z tych osób dawno wypuściło w świat dzieci, a po stracie małżonka niektórzy zostali całkiem sami. Dla wszystkich osób samotnych, czasem ubogich i potrzebujących wsparcia, stowarzyszenie „Radzyń Moje Miasto” we współpracy z Fundacja Biedronki organizują wigilijną kolację w ramach programu „Akcja Kolacja”.
14 grudnia 2023 roku w restauracji Biały Zakątek na gości będą czekać dwa gorące dania i ciepłe napoje. Ciasta do herbaty przygotują na ten wieczór członkowie stowarzyszenia. W trakcie spotkania będzie okazja do podzielenia się opłatkiem, zaśpiewania bożonarodzeniowych kolęd i złożenia życzeń. Udział w spotkaniu jest całkowicie bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami.
Wierzymy, że jednym z najlepszych sposobów na samotność i wiele trudnych sytuacji jest budowanie relacji, tworzenie wspólnoty i wzmacnianie zaufania do drugiego człowieka.
Dlatego, jeśli masz powyżej 60 lat i chcesz wziąć udział w spotkaniu albo też, jeśli znasz osobę, która chciałaby wziąć w nim udział, zadzwoń lub napisz pod numer 606-618-341. Skontaktujesz się z organizatorem spotkania — Jakubem Jakubowskim.
Możliwa jest organizacja transportu na miejsce spotkania i z powrotem dla osób, które tego potrzebują.
Miejski autobus w Radzyniu? Tak, to możliwe! (Relacja ze spotkania)
O miejskim autobusie rozmawialiśmy z mieszkańcami naszego miasta na spotkaniu w środę, 29 listopada w Bistro Euforia. Była to nasza druga inicjatywa, zorganizowana w ramach ogólnopolskiego programu „Zakorzenione” Fundacji Aktywizacji i Rozwoju FARMa, skierowanego do lokalnych organizacji, które realizują działania prośrodowiskowe.
Pomimo śnieżnej i mroźnej pogody frekwencja dopisała. Uczestników spotkania powitała Natalia Granoszewska. Radny miejski Mariusz Szczygieł wprowadził przybyłych w zagadnienie transportu miejskiego, a radny powiatowy Jakub Jakubowski przybliżył zadania samorządu w odniesieniu do tematu zbiorowej komunikacji.
Kolejnym etapem był wykład radnego miejskiego z Lubartowa – Artura Kuśmierzaka). Dowiedzieliśmy się m.in., że w Lubartowie to mieszkańcy decydowali, w jakich godzinach potrzebują autobusu oraz gdzie powinny znajdować się przystanki.
Następnie przeszliśmy do wspólnego planowania przystanków w naszym mieście – mieszkańcy wskazywali takie miejsca jak: szkoły, zakłady pracy, kościoły i cmentarze, szpital oraz sklepy. Nie zabrakło dyskusji o tym, w jaki sposób można sfinansować utworzenie miejskiego ekologicznego autobusu, a ostatnim etapem spotkania było losowanie choinek. Serdecznie gratulujemy wszystkim, do których uśmiechnęło się szczęście. Już dziś zapraszamy na styczniowe spotkanie, na którym planujemy rozmawiać o odpadach i sposobach, jak płacić za nie mniej.
„Spotkania w różnych częściach miasta są strzałem w dziesiątkę, przy obecnej aurze dla mieszkańców kluczowe jest spotkanie się blisko miejsca zamieszkania. Potwierdziło to poniekąd potrzebę miejskiego transportu. Oddaliśmy głos i inicjatywę w ręce mieszkańców, stworzyliśmy dla nich mapę, na której zaznaczali miejsce utworzenia bądź przywrócenia przystanków, które z powodzeniem funkcjonowały przez wiele lat. Logicznie wyłoniła się hipotetyczna trasa, która mogłaby zostać oddana pod testy funkcjonowania. Było to bardzo owocne i serdeczne spotkanie. Po głównej jego części rozmawialiśmy o kolejnych pomysłach na Radzyń. Nie zabrakło też naszego znaku rozpoznawalnego — cebulek kwiatów wieloletnich, które są symbolem zakorzenienia dobrych działań. Po raz kolejny rozdawaliśmy je mieszkańcom z życzeniami, aby pod ich dobrą opieką dały piękny i dobry plon”.
Natalia Granoszewska
Fot. Michał Klębowski
Anna i Klaudia na warsztatach dla liderek i organizacji dla środowiska
Anna Jakubiuk Matczak i Klaudia Szczygielska w ramach projektu „Zakorzenione”, brały udział w spotkaniu „Zakorzenione – liderki i organizacje dla środowiska 2023”, które odbywało się w Łochowie w ostatni weekend listopada 2023 roku.
W ramach wykładów i warsztatów poszerzają swoją wiedzę w tematach ekologicznych:
- Jak możemy ograniczyć wytwarzanie śmieci?
- Po co nam miedze, stare lasy i mokradła?
- Co słychać w studni? Porozmawiajmy o wodzie.
- Bioróżnorodność związana z sędziwymi drzewami.
- Ekosystemy naturalne (łąki, lasy, rzeki).
- Dobrostan zwierząt wokół nas.
- Budowanie lokalnej społeczności lokalnej wokół środowiska.
- Różnorodność biologiczna- jak ją rozumieć i o nią dbać?
Spotkania prowadzą trenerzy z Fundacji Roll-na, Fundacji Wspomagania Wsi, grupy „Sołtyski” oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Polska z Natury.