Anna Jakubiuk Matczak i Klaudia Szczygielska w ramach projektu „Zakorzenione”, brały udział w spotkaniu „Zakorzenione – liderki i organizacje dla środowiska 2023”, które odbywało się w Łochowie w ostatni weekend listopada 2023 roku.
W ramach wykładów i warsztatów poszerzają swoją wiedzę w tematach ekologicznych:
Jak możemy ograniczyć wytwarzanie śmieci?
Po co nam miedze, stare lasy i mokradła?
Co słychać w studni? Porozmawiajmy o wodzie.
Bioróżnorodność związana z sędziwymi drzewami.
Ekosystemy naturalne (łąki, lasy, rzeki).
Dobrostan zwierząt wokół nas.
Budowanie lokalnej społeczności lokalnej wokół środowiska.
Różnorodność biologiczna- jak ją rozumieć i o nią dbać?
Spotkania prowadzą trenerzy z Fundacji Roll-na, Fundacji Wspomagania Wsi, grupy „Sołtyski” oraz Fundacji Aktywizacji i Rozwoju Polska z Natury.
Radny Mariusz Szczygieł, Iwona Niebrzegowska-Kuchnia i Janina Kiewel, w czwartek, 15 czerwca, wzięli udział w spotkaniu podsumowującym cykl wykładów w ramach Uniwersytetu Obywatelskiego, który organizowała Lokalna Grupa Działania „Zapiecek”.
Projekt ruszył z końcem lutego tego roku i w jego ramach 25 chętnych uczestników mogło korzystać z bezpłatnych warsztatów z kultury, sztuki, polityki i ekonomii.
Oprócz Mariusza, Iwony i Janiny, na wykłady z ramienia RMM uczęszczali też Radni: Bożena Lecyk i Sławomir Zdunek, oraz Anna Matczak.
21 kwietnia byliśmy w Lublinie w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Zapiecek”.
Od kilku tygodni część członków naszego Stowarzyszenia bierze udział w Inspiratoriach – cyklicznych spotkaniach w Ramach Uniwersytetu Otwartego, w trakcie których poruszane są różne zagadnienia z dziedziny prawa, samorządności, komunikacji.
Ubiegłotygodniowe zajęcia odbyły się nie w Radzyniu, a w Lublinie.
Relacja Mariusza Szczygła opublikowana w serwisie iledzisiaj.pl:
Takiego Lublina jeszcze nie widziałem.
Zazwyczaj do naszego wojewódzkiego miasta to jeździmy albo do lekarza, albo do galerii handlowej. No i wiadomo, że jeszcze do maka. I jak już będziecie w Tarasach Zamkowych (tych przy fladze na rondzie), to obok tego budynku płynie mała rzeczka Czechówka, a nad tą rzeczką jest wspaniały mural.
Warto zatrzymać się tutaj na chwilę i zobaczyć, jak 100 lat temu wyglądał właśnie w tym miejscu Lublin. Jak ludzie pędzili do swoich zajęć, gdzie robili zakupy, czym jechali do domu. Wspaniała sprawa. W życiu nie pomyślałbym, że coś takiego mogę tutaj znaleźć, ale na szczęście przyprowadziła nas tutaj dr Joanna Zętar z Bramy Grodzkiej – Teatru NN. Warto wspomnieć o samej Bramie. Od 32 lat zajmują się historią tego miejsca – miał być teatr, a wyszła historia lubelskich Żydów. Było ich tutaj 43 tysiące, a cały Lublin liczył wtedy 120 tysięcy mieszkańców. Byli wszędzie, nie ma nikogo. Pozostało po nich trochę zdjęć (cudem i przypadkiem odnalezionych), wspomnień i teczki. Tysiące pustych teczek, które zobaczycie w Bramie. Ale zanim jeszcze opowiem Wam o Bramie i co tam widzieliśmy, to warto na chwilę zatrzymać się przed lubelskim zamkiem. Na górce, nad ulicą Ruską widać kościół – nasz, katolicki. Obok po prawej stoi cerkiew. A przed zamkiem, gdzie teraz jeżdżą samochody była wielka synagoga. Jak była duża, możecie zobaczyć na makiecie, którą znajdziecie w Bramie.
W Bramie przywitał nas Witold Dąbrowski. Jeśli byliście w Kocku w czasie festiwalu Śladami Singera, to pana Witka znacie. Jest tam narratorem, opowiada, śpiewa… Dla nas zrobił to samo. I wystarczyły tylko rzewne skrzypki i kontrabas, aby pan Witek swoją opowieścią przeniósł nas w okrutny czas okupacji.
Będziecie w Lublinie? Zajrzyjcie do bramy. Mają tu o czym mówić i wiedzą, jak to robić. Poznacie Lublin, jakiego nie znacie.
W czwartek, 30 marca, kolejny wykład z ramienia naszego Stowarzyszenia, dla słuchaczy Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wygłosił Jakub Jakubowski.
Wykład wyjaśniał sekrety drzew, ich pielęgnacji, oraz dlaczego nie powinniśmy ich przesadzać Spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Co ciekawe – Kuba jest arborystą nie tylko z zamiłowania, ale ma też certyfikat . Dziękujemy za zdjęcia i miłą współpracę Bibliotece Radzyń Podlaski
Kolejny wykład w gościnnych progach Biblioteka Radzyń Podlaski dla Słuchaczy Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za nami . W dniu 16 marca 2023 r. o godzinie 15.00 Natalia Granoszewska opowiadała o tym, jak patrzeć nocą w niebo bez użycia teleskopu.
„Wspaniali słuchacze, szalenie miłe i ciekawe doświadczenie” – podsumowuje zachwycona Natalia, a my zapowiadamy, że w temacie naszych wykładów dla RUTW w tym roku akademickim to jeszcze nie koniec .
Kolejne spotkanie w gościnnych progach Uniwersytetu Trzeciego Wieku za nami . Tym razem, o tajnikach samorządu opowiedziała Bożena Lecyk. Słuchacze UTW z wielką uwagą wysłuchali wykładu doświadczonej radnej . Spotkanie z seniorami było również okazją do wręczenia kolejnych Kartek Życia mieszkańcom naszego miasta .
Czy seniorzy są bezpieczni w internecie? Wciąż słyszy się o oszustwach i wyłudzeniach na które podatne są osoby wcześniej urodzone.
Na Radzyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w czwartek 27 października 2023 r., członkini naszego stowarzyszenia, dr Anna Małoszewska zaprezentowała słuchaczom wykład o bezpieczeństwie w sieci internetowej.
Prezentacja przepełniona przykładami i wskazówkami na co zwracać szczególną uwagę w internecie, spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Jest nam niezmiernie miło i gratulujemy Ani Małoszewskiej udanego wystąpienia.
(Fot. Maria Ryndak, MBP w Radzyniu Podlaskim)
"Przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro" – Jan Paweł II