O miejskim autobusie rozmawialiśmy z mieszkańcami naszego miasta na spotkaniu w środę, 29 listopada w Bistro Euforia. Była to nasza druga inicjatywa, zorganizowana w ramach ogólnopolskiego programu „Zakorzenione” Fundacji Aktywizacji i Rozwoju FARMa, skierowanego do lokalnych organizacji, które realizują działania prośrodowiskowe.
Pomimo śnieżnej i mroźnej pogody frekwencja dopisała. Uczestników spotkania powitała Natalia Granoszewska. Radny miejski Mariusz Szczygieł wprowadził przybyłych w zagadnienie transportu miejskiego, a radny powiatowy Jakub Jakubowski przybliżył zadania samorządu w odniesieniu do tematu zbiorowej komunikacji.
Kolejnym etapem był wykład radnego miejskiego z Lubartowa – Artura Kuśmierzaka). Dowiedzieliśmy się m.in., że w Lubartowie to mieszkańcy decydowali, w jakich godzinach potrzebują autobusu oraz gdzie powinny znajdować się przystanki.
Następnie przeszliśmy do wspólnego planowania przystanków w naszym mieście – mieszkańcy wskazywali takie miejsca jak: szkoły, zakłady pracy, kościoły i cmentarze, szpital oraz sklepy. Nie zabrakło dyskusji o tym, w jaki sposób można sfinansować utworzenie miejskiego ekologicznego autobusu, a ostatnim etapem spotkania było losowanie choinek. Serdecznie gratulujemy wszystkim, do których uśmiechnęło się szczęście. Już dziś zapraszamy na styczniowe spotkanie, na którym planujemy rozmawiać o odpadach i sposobach, jak płacić za nie mniej.
„Spotkania w różnych częściach miasta są strzałem w dziesiątkę, przy obecnej aurze dla mieszkańców kluczowe jest spotkanie się blisko miejsca zamieszkania. Potwierdziło to poniekąd potrzebę miejskiego transportu. Oddaliśmy głos i inicjatywę w ręce mieszkańców, stworzyliśmy dla nich mapę, na której zaznaczali miejsce utworzenia bądź przywrócenia przystanków, które z powodzeniem funkcjonowały przez wiele lat. Logicznie wyłoniła się hipotetyczna trasa, która mogłaby zostać oddana pod testy funkcjonowania. Było to bardzo owocne i serdeczne spotkanie. Po głównej jego części rozmawialiśmy o kolejnych pomysłach na Radzyń. Nie zabrakło też naszego znaku rozpoznawalnego — cebulek kwiatów wieloletnich, które są symbolem zakorzenienia dobrych działań. Po raz kolejny rozdawaliśmy je mieszkańcom z życzeniami, aby pod ich dobrą opieką dały piękny i dobry plon”.
Natalia Granoszewska
Fot. Michał Klębowski